Producenci sprzętu oferują szeroką gamę inhalatorów. Trudno spośród nich samodzielnie wybrać taki, który będzie dla nas najodpowiedniejszy. Chwila zwątpienia pojawia się już na samym początku, kiedy dowiadujemy się, że istnieje kilka różnych typów inhalatorów. Aby mieć pewność, że wybierzemy odpowiednie urządzenienie, wystarczy zapoznanie się z ich krótkimi charakterystykami. Przygotowany przez nas artykuł podpowie, który typ najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Ze względu na zastosowaną technologię warto wyróżnić dwa rodzaje urządzeń:

  • Nebulizator pneumatyczno-tłokowy 
  • Nebulizatory elektroniczne - membranowy i ultradźwiękowy
  • Nebulizator ultradźwiękowy


Ze wszystkich nebulizatorów dostępnych na rynku, pneumatyczno-tłokowe są najczęściej stosowane. Są najbardziej wszechstronne i brak jest przeciwwskazań do stosowania w nich jakichkolwiek leków do nebulizacji. Są to w rzeczywistości zestawy do nebulizacji, które składają się z elektrycznego kompresora i nebulizatora, czyli pojemnika na lek. Elementy te są ze sobą połączone przewodem powietrznym wykonanym z tworzywa sztucznego. Aby wykonać inhalację, do nebulizatora podłącza się jeszcze ustnik lub maseczkę.

Nebulizator pneumatyczno-tlokowy


Sposób użycia nebulizatora pneumatyczno-tłokowego jest bardzo prosty. Przed rozpoczęciem zabiegu, montuje się urządzenie, do nebulizatora wlewa lek a kompresor podłącza do prądu. W nebulizatorze znajduje się niewielki otwór, przez który przepuszczany jest gaz pod ciśnieniem. Sprężony gaz trafia następnie do płynnego leku i tworzy mgiełkę, wydostającą się przez ustnik lub maseczkę. Ważne jest, aby trzymać nebulizator możliwie w pionowej pozycji, ponieważ wtedy powstawanie mgiełki jest najlepsze. Pod koniec zabiegu pojawia się odgłos delikatnego bulgotania. Należy wtedy lekko potrząsnąć nebulizatorem, aby z resztek leku, który osadził się na ściankach powstała jeszcze mgiełka. Kiedy dźwięk pojawi się ponownie, nebulizacja dobiegła końca.

Aby spełniać swoją funkcję, nebulizator powinien być wymieniany regularnie. Warto podkreślić, że dotyczy to samego nebulizatora (pojemnika na lek) a nie kompresora. W instrukcji każdego urządzenia powinna być zamieszczona informacja przez jaki czas prawidłowego użytkowania, producent gwarantuje niezakłócone działanie. Zaleca się wymienianie go co 3 miesiące lub częściej, jeśli w domu pali się papierosy. W porównaniu z innymi nebulizatorami, pneumatyczno-tłokowe mają niskie ceny. Dodatkowo mogą być używane przez całą rodzinę.

 

Nebulizatory elektroniczne - ultradźwiękowy i membranowy


Do nebulizatorów elektronicznych zaliczamy ultradźwiękowy i membranowy. Od nebulizatorów pneumatyczno-tłokowych odróżnia je przede wszystkim brak kompresora (sprężarki). Charakteryzują się również bardziej cichą pracą. Mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu są podręczne i przenośne. Ich wadą jest natomiast przede wszystkim wysoka cena i ograniczenia w podawaniu niektórych leków.

 

 

 

 

 

Nebulizator ultradźwiękowy

Nebulizatory ultradźwiękowe zostały wstępnie wprowadzone jako służące do przygotowywania inhalacji z hipertonicznego roztworu soli fizjologicznej, co sprzyja powstawaniu plwociny. Obecnie służą również do wziewnego podawania leków rozszerzających oskrzela i nie są zalecane do przyjmowania zawiesin, takich jak np. budezonid.

Najważniejszym elementem nebulizatora ultradźwiękowego jest mała płyta grzewcza, na którą umieszcza się lekarstwo. Kiedy działa ładunek elektronowy, płyta wibruje z dużą częstotliwością. Wibracje powodują powstanie fali dźwiękowych, przenoszonych następnie po płynnym leku i rozrywających go na małe cząsteczki nadające się do wdychania.

Nebulizatory ultradźwiękowe mają tendencję do ogrzewania leku, co szkodzi zawartym w nich białkom. Zwykle nie ma to jednak wpływu na leki wziewne. Problem stanowi za to rozbijanie przez ultradźwięki sterydów i większości antybiotyków. Warto również zauważyć, że produkowany aerozol ma dużą gęstość, co może powodować u dzieci podrażnienia układu oddechowego. Nie zaleca się więc korzystania z nich w warunkach domowych.

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.