Nebulizacja jest obecnie najpowszechniejszą metoda leczenia chorób układu oddechowego u dzieci. Ta metoda jest szczególnie zalecana w przypadku leczenia chorób przewlekłych takich jak astma, alergie, mukowiscydoza czy inne schorzenia genetyczne. Nebulizacja pozwala uzyskać maksymalne stężenie substancji leczniczej, dokładnie w tym miejscu gdzie rozwija się proces zapalny. Dodatkowo w przypadku leczenia chorób przewlekłych, ogranicza ryzyko powikłań ogólnoustrojowych. W odróżnieniu od doustnej farmakoterapii, nie obciąża układu pokarmowego i wydalniczego.
Jak wybrać najlepszy inhalator?
Większość rodziców swój pierwszy inhalator dla dziecka kupuje na cito. Po wizycie u lekarza udajemy się pośpiesznie do apteki, i tam dokonujemy przypadkowego zakupu. Większość z nas nie wie czym różnią się konkretne modele i na co zwrócić uwagę dokonując zakupu. Przy wyborze kolejnego inhalatora jest już znacznie łatwiej. Co należy wiedzieć przed zakupem? Na co zwrócić szczególną uwagę? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy wiedzieć dla kogo i w jakim celu szukamy inhalatora. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Wybierając inhalator, musimy dobrać go indywidualnie do potrzeb naszego maleństwa. Bezwzględnie należy uwzględnić typowe dla dziecka odrębności anatomiczno-fizjologiczne układu oddechowego, jak: krótsze i węższe drogi oddechowe, cienkie i wrażliwe ścianki układu oddechowego, skłonność do obrzęków błony śluzowej, zwiększoną produkcja śluzu i jego zaleganie oraz różnice w parametrach wentylacyjnych (zwłaszcza u niemowląt).
Jeśli chcemy by nasze dziecko było bezpieczne i skutecznie leczone, przed zakupem inhalatora warto wziąć pod uwagę:
- wiek dziecka
- rodzaj schorzenia do jakiego inhalator ma być przeznaczony
- parametry techniczne
- producenta i markę
Wiek dziecka a rodzaj inhalatora
Nebulizacja jest wysoce skuteczna metodą leczenia, ale tylko wówczas kiedy jest przeprowadzana we właściwy sposób. Dla dzieci poniżej 3 roku życia jest nie tyko stresującym przeżyciem ale i sporym wyzwaniem. Dla najmłodszych zarezerwowane są inhalatory pneumatyczno –tłokowe, ultradźwiękowe oraz membranowe. Te urządzenia które nie wymagają koordynacji oddechu z inhalatorem. Dodatkowo niemowlęta przez pierwsze 6 m-cy, mają mały przepływ wdechowy i niski stosunek wdechu do wydechu. Proces nebulizacji jest wydłużony. Dlatego też istotnym parametrem przy wyborze inhalatora dla niemowlaka będzie czas i tryb pracy. Szukając inhalatora dla najmłodszych pacjentów warto wybrać model z trybem pracy ciągłej. Dla najmłodszych pacjentów zalecany jest dłuższy czas nebulizacji, dobrym rozwiązaniem jest wybór inhalatora z zaworem regulującym tempo pracy nebulizowanego leku, np. nebulizator RF8 Flaem.
Koniecznie wybierz aparat z maseczką( maluszek nie jest w stanie utrzymać ustnika). Najlepiej wybrać maseczki typu typy Soft Touch – dostępne m.in. w inhalatorze Novama Familino Pro. Maseczki są wykonane z miękkiego materiału biokompatybilnego, który gwarantuje optymalne przyleganie do twarzy. Dodatkowo maski wyposażone są w innowacyjne w zawory - Reduktor Dyspersji. Te charakterystyczne elementy, które wyróżniają markę FLAEM, pozwalają na większe przyswojenie leku przez organizm pacjenta, a tym samym ograniczają jego dyspersję, i straty leku, podnosząc tym samym skuteczność terapii.
Dla dzieci starszych możesz wybrać z pośród szerokiego asortymentu inhalatorów z trybem pracy przerywanym. Dla dziecka, które jest w stanie przytrzymać ustnik, zrezygnuj z maseczki. Zdecydowanie skuteczniejszą metodą dostarczanie leku do układu oddechowego jest ustnik.
Najmłodsi często boją się nebulizacji. Dlaczego? Inhalatory pneumatyczno-tłokowe (sprężarkowe) wydają specyficzny dźwięk(buczenie dodatkowo sam fakt przyłożenia i przytrzymania na dłużej maseczki, jest również bardzo stresujący dla dziecka. Dla skuteczności terapii, ważne jest, aby nebulizowane dziecko siedziało spokojnie i nie płakało. Tylko wtedy lek trafia bezpośrednio do płuc. W innym przypadku lekarstwo najczęściej ląduje w nosie lub tylnej części gardła, skąd przedostaje się do żołądka. Jest to równoznaczne z brakiem efektu terapeutycznego, który chcieliśmy osiągnąć. Zadaniem dla rodzica jest by przekształcić stosującą metodę leczenia, w zabawę. W tym celu polecamy wybrać inhalatory przypominające zabawkę np. Novama Nella by Flaem. Inhalator ma wyjątkowo przyjazny dla maluchów wygląd w kształcie uśmiechniętej biedronki, wywołujący u dziecka pozytywne emocje i nie kojarzące się z niczym nieprzyjemnym. Jako inhalator biedronka przyjaciel nebulizacji przełamuje ich lęki przed inhalacją. Dodatkowo w zestawie znajdziesz dwie kolorowe obudowy.
W terapii starszych dzieci, inwencja leży po stronie rodziców. Dla zaprzyjaźnienie dziecka z maseczka i inhalatorem, można dla zabawy przykładać maseczkę ulubionemu misiowi czy lalce, spróbować zabawy w astronautę czy pilota myśliwca.
Rodzaj leczonego schorzenia.
Nebulizacja jest doskonałą, uniwersalną metoda leczenia chorób układu oddechowego. Jednak ze względu na specyficzną budowę tego układu, w zależność od miejsca źródła choroby, zalecamy wybór inhalatora przeznaczonego dla konkretnej jednostki chorobowej. W leczeniu schorzeń oddechowych duże znaczeni ma wielkość wytwarzanej cząsteczki tzw. MMAD. To wielkość emitowanej cząsteczki determinuje gdzie podany lek zostanie wchłonięty (jaka będzie jego skuteczność).
Cząsteczki aerozolu o wielkości > 8 mikro m wchłaniają się w górnych drogach oddechowych np. w nosie czy gardle, cząsteczki. O wielkości 5-8 mikro m wchłaniane są w tchawicy i dużych oskrzelach, do oskrzeli i oskrzelików docierają cząsteczki o wymiarach 2-5 mikro m natomiast do pęcherzyków płucnych cząsteczki o wielkości 0,5-3 mikro m; dlatego optymalne wymiary cząsteczek aerozolu, dla procesu nebulizacji, mieszczą się w granicach 1,0-5 mikrona. Jeśli szukasz inhalatora dla maluszka z astmą, warto poszukiwać inhalatora z niskimi parametrami MMAD. Odwrotnie gdy inhalator ma być wykorzystywany do terapii górnych dróg oddechowych ( zapalnie krtanią, nieżyt nosa czy zespól krup. Wówczas szukaj inhalatorów, które emitują większe cząsteczki. Doskonały rozwiązaniem jest wybór inhalatora ze zmiennym trybem pracy. Np. Novama Familino, który może pracować w dwóch trybach pracy. Tryb standardowy MMAD 3,8 μm, oraz tryb high speed MMAD 4,0 μm. Novama Familino pozwala na zmianę wielkości podawanych cząsteczek leku, dlatego też w trybie spped high jest on idealny do leczenia podgłośniowego zapalenia krtani (krup).
Nebulizacja jest wskazana w pediatrii w szeregu ostrych i przewlekłych schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych takich jak:
- ostre zapalenie krtani
- zapalenia oskrzeli (ostre, nawracające, przewlekłe
- zapalenie oskrzelików
- rozstrzenia oskrzeli
- mukowiscydozę (objawy płucne)
- astmę oskrzelową
- zespoły nieruchomych rzęsek
- nawilżanie dróg oddechowych (wentylacja mechaniczna)
- zapalenia płuc u dzieci z obniżoną odpornością oraz w prewencji i terapii RDS (ang. respiratory distress syndrome) i CLD (chronic lung disease) u wcześniaków
Przed zakupem warto porozmawiać z lekarzem by poznać plan terapii. Uzgodnić jakie leki będą podawane. Pamiętaj nie każdy model inhalatora jest przystosowany do podaży wszystkich leków. np. Inhalatory ultradźwiękowe nie mogą być wykorzystywane do podawania antybiotyków i sterydów. Pamiętaj o tym w przypadku terapii skojarzonej (równoległa podaż kilku rodzajów substancji aktywnych w jednym nebulizatorze).
Parametry techniczne – patrz art. ,, Na co zwrócić uwagę kupując inhalator?
Producent i marka
Decydując się na konkretny inhalator, sprawdź kto i gdzie produkuje dany towar. Nie daj się nabrać tanim, niebezpiecznym podróbkom. Zanim wybierzesz aparat, porównaj dokładnie specyfikację urządzenia, jego parametry techniczne, sprawdź dostępność wymiennych akcesoriów, ich ceny, kartę gwarancyjną czy obsługę serwisu. Wybieraj spośród sprzętów posiadających certyfikaty czy prestiżowe międzynarodowe organy homologacyjne IMQ, KEMA TÜV Rheinland oraz znak CSA. Tylko wówczas masz pewność, iż zakupiony przez Ciebie inhalator jest bezpieczny i skuteczny.