Wchodząc do sklepu czy apteki w poszukiwaniu inhalatora, tak bardzo skupiamy się na konkretnych parametrach urządzenia, że całkiem zapominamy zapytać o akcesoria. Akcesoria do nebulizacji są niezbędnym wyposażeniem, każdego inhalatora. Bez nich nawet najdroższy inhalator jest całkowicie bezużyteczny. 

Co wchodzi w skład podstawowego kompletu:

  • nebulizator z rozpylaczem, zwanym inaczej stożkiem
  • przewód powietrzny łączący maseczkę lub ustnik z kompresorem
  • maseczka
  • ustnik
  • filtry

Utrzymanie właściwej higieny akcesoriów do nebulizacji

Równie ważnym czynnikiem, jest właściwa konserwacja i czyszczenie akcesoriów. Brak regularnego czyszczenia i wymiany akcesoriów, zagraża naszemu zdrowiu. Szczególnie zdrowiu najmłodszych pacjentów, którzy nie mają w pełni rozwiniętego systemu odpornościowego. Podczas nebulizacji, cząsteczki leku z nebulizatora, osadzają się na powierzchni przewodu powietrznego, ustnika czy maseczki. Ponad to maseczka czy ustnik mają zawsze bezpośredni kontakt z ustami czy twarzą. Pozostawienie takiej maseczki, ustnika czy przewodu, bez czyszczenia może doprowadzić do namnażania się bakterii. Przy kolejnej nebulizacji. zarazki trafią bezpośrednio do naszego układu oddechowego O zachowaniu podwyższonych środków ostrożności, powinniśmy pamiętać wówczas kiedy jeden inhalator służy kilku chorym, w jednym czasie np. w szpitalu, przychodni czy hospicjum. Brak zachowania sterylności skutkuje, przeistoczeniem skutecznej metody leczenia w idealny system przenoszenia zakażeń.

Nie przestrzeganie właściwej higieny i konserwacji akcesoriów, w istotnym stopniu skraca żywotność inhalatora.

Po każdej jednorazowej inhalacji należy:

  1. Rozłączyć poszczególne części inhalatora: odłączyć przewód powietrzny, nebulizator i ustnik/maseczkę.
  2. Rozkręcić i dokładnie umyć nebulizator, wraz ze stożkiem, w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Uwaga! Pamiętaj by by nie zgubić stożka, jest bezcennym i niezastąpionym ,,sercem” nebulizatora. Przy wyborze inhalatora, warto poszukać modelu który posiada nebulizator z zintegrowanym stożkiem. Po umyciu nie zakręcaj nebulizatora, pozostaw go na czystym, suchym, papierowym ręczniku, aż do całkowitego wyschnięcia.
  3. Przewód powietrzny, należy dokładnie przepłukać pod ciepłą, bieżącą wodą. Tak by woda swobodnie przez niego przepływała, nawet przez kilka minut. Następnie ułóż go na suchym ręczniku podobnie jak nebulizator.
  4. Mmaseczka, ustnik, również powinny być dokładnie umyte w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie pozostawiamy je aż do całkowitego osuszenia

Raz dziennie należy:

Przetrzeć wilgotną ściereczką cały kompresor inhalatora, wraz z kablem sieciowym. Pamiętaj by odłączyć urządzenie z prądu. Nie wolno lać wody lub innych środków, bezpośrednio na kompresor.

W ośrodkach medycznych z wysokim ryziekm zakażenia krzyżoweg, zalecamy profesjonalną sterylizację wszystkich akcesoriów.

Raz na 6 miesięcy

Zgodnie z zalecenami producentów raz na pół roku powinniśmy wymienić cały zestaw naszych akcesoriów. Reguralna wymiana akcesoriów gwarantuje odpowiedni poziom higieny i maksymalną skuteczność terapeutyczną. W przypadkach częstego stosowania, zalecamy szybszą wymianę akcesoriów.

Standardowo po 200 przepracowanych godzinach: wymieniamy filtr, lub w przypadku kiedy wcześniej zaobserwujemy zmianę jego koloru z jasnego na szary. Ważne! Filtry wyrzucamy, nawet po wyczyszczeniu nie nadają się już do ponownego użycia.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zawsze po zakupie zapoznaj się dokładnie z zaleceniami na ulotce. Konkretny producent może wskazać odmienne wskazówki.

Pamiętaj, jeśli zależy Ci na bezpiecznej i skutecznej nebulizacji swoich najbliższych, systematycznie czyść i wymieniaj akcesoria w swoim inhalatorze.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.