Rodzice przed rozpoczęciem nebulizacji u swoich pociech często są pełni obaw - niesłusznie. Jest to metoda, która posiada wiele zalet i jest niemal pozbawiona wad. Po zapoznaniu się z krótką instrukcją, każdy bez problemu poradzi sobie z korzystaniem z inhalatora. Nebulizacja służy w celach profilaktycznych, jak i leczniczych a co najważniejsze jest bezbolesna i naprawdę pomaga.
Artykuł rozwieje Twoje wątpliwości!
- Prostota i bezpieczeństwo
- Szerokie zastosowanie
- Duży wybór inhalatorów i leków w aerozolu
- Małe dawki
- Brak bólu
Prostota i bezpieczeństwo
Nebulizacja posiada szeroką gamę zalet przy jednoczesnym braku przeciwwskazań i skutków ubocznych. Przede wszystkim jest zabiegiem łatwym do wykonania. Każdy jest w stanie bez problemu sam go wykonać w warunkach domowych. Wystarczy zastosowanie się do kilku podstawowych zasad, aby przyniosła pożądany efekt. Poza tym, prawidłowo wykonana nebulizacja nie może nikomu zrobić krzywdy. Ewentualne powikłania mogą się pojawić jedynie ze względu na reakcję organizmu na lek.
Szerokie zastosowanie
Brak konieczności koordynacji z urządzeniem sprawia, że nebulizację można stosować niezależnie od wieku – od niemowlaków po osoby w podeszłym wieku. Zalecana jest zarówno w profilaktyce – do nawilżenia i oczyszczenia dróg oddechowych, jak i w leczeniu. Coraz większe zainteresowanie świata medycznego nebulizacją przyczynia się do odkrywania jej nowych zastosowań. Wiadomo już, że nebulizator służyć może do robienia inhalacji z soli fizjologicznej, podawania antybiotyków i leków działających na układ oddechowy. Według wielu badaczy, za kilka lat możliwe będzie również przyjmowanie za jego pomocą insuliny.
Duży wybór inhalatorów i leków w aerozolu
Oprócz rosnącej liczby leków przeznaczonych do przyjmowania podczas nebulizacji, obserwuje się postęp w produkcji nebulizatorów. Producenci oferują coraz większy wybór sprzętu a z myślą o najmłodszych proponują urządzenia w rozmaitych, przyjaznych kształtach. Mają one niewielkie gabaryty, dzięki czemu nie zajmują w domu dużo miejsca a za pomocą specjalnych toreb, mogą być w łatwy sposób transportowane.
Małe dawki
Nebulizacja umożliwia przyjmowanie mniejszych dawek leku, co redukuje prawdopodobieństwo pojawienia się powikłań. Plusem jest również fakt, iż lek zostaje dostarczony bezpośrednio do miejsca zmienionego chorobowo, zaczyna działać szybciej i nie przenosi się do innych narządów, w których mógłby spowodować skutki uboczne.
Brak bólu
Warto także podkreślić, że nebulizacja nie wymaga stosowania np. igieł zabiegowych i jest całkowicie bezbolesna.