Program NebulizacjaDzieci.pl

NebulizacjaDzieci.pl to pierwszy w Polsce edukacyjny program prawidłowej nebulizacji dzieci. Powstał z myślą o małych pacjentach i ich rodzicach w celu przybliżenia tematu nebulizacji jako skutecznej metodzie leczenia. Program zakłada stałą edukację rodziców w zakresie nebulizacji, dzięki wsparciu lekarzy.

Celem nadrzędnym portalu jest szerzenie wiedzy oraz promowanie metody nebulizacji, która jest bardzo skuteczna w leczeniu dzieci zarówno przy infekcjach górnych jak i dolnych dróg oddechowych, w tym takich  schorzeń jak np. POCHp czy zapalenie oskrzeli.

nebulizacja dziecka

Czym zatem jest nebulizacja?

Nebulizacja jest rodzajem terapii inhalacyjnej, której celem jest bezpośrednie dostarczenie aerozolu do podrażnionych lub zmienionych chorobowo dróg układu oddechowego. Zalecana jest zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu chorób układu oddechowego (np. w astmie).

Zalecana jest zarówno w profilaktyce, antybiotykoterapii i leczeniu chorób układu oddechowego. Rodzice często zmagają się z nawracającymi infekcjami u swoich dzieci, szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Aby uniknąć choroby lub zaostrzenia jej objawów, warto przygotowywać dziecku inhalacje z soli fizjologicznej. Przyczyni się to do nawilżenia śluzówki, zapobiegnie namnażaniu się bakterii a także pomoże odblokować zatkany katarem nos i przyniesie ulgę.  

Z nebulizacji powinno się korzystać również u pacjentów, u których pojawia się potrzeba podawania dużych dawek leków działających miejscowo w drogach oddechowych lub leków, które są dostępne jedynie do stosowania w nebulizatorach. Nebulizatory nie wymagają od pacjenta koordynacji. Idealnie sprawdzają się u dzieci a także osób, które nie są w stanie wykonać głębokiego wdechu lub nie mają koordynacji oddech-ręka, która jest niezbędna w przypadku niektórych inhalatorów.

nebulizacja dzieci

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Konsensusu Nebulizacyjnego powinno się nebulizować w przypadku takich schorzeń jak:

 

- astma,

- POChP,

- mukowiscydoza z objawami płucnymi,

- zapalenie oskrzeli (przewlekłe lub nawracające),

- zapalenie oskrzelików,

- rozstrzenie oskrzeli,

- zespół nieruchomych rzęsek,

- nawilżenie dróg oddechowych u chorych wentylowanych mechanicznie,

- przewlekły nieżyt nosa i gardła,

- zapalenie zatok przynosowych przewlekłe lub ostre,

- zespół krupu – ostre podgłośniowe zapalenie krtani, bakteryjne zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli.

 

Jak wybrać odpowiedni nebulizator?

Kiedy pojawia się konieczność zakupu inhalatora do nebulizacji, zawsze pojawia się pytanie jaki sprzęt wybrać i czym się kierować. Czy ceną, wyglądem a może opinią farmaceuty lub doradcy w sklepie medycznym? Owszem cena jest ważna ale nie kierujmy się tylko tym kryterium przy wyborze inhalatora. Często te najtańsze urządzenia zwyczajnie nie spełniają swojej funkcji, jaką ma być nebulizacja. Wygląd jakieś znaczenie ma, szczególnie dla dzieci ale musi to być ostatni z możliwych argumentów za lub przeciw w wyborze urządzenia. Między innymi temu służy edukacja programu Nebulizacjadzieci.pl.


Poniżej kilka istotnych faktów o urządzeniach do nebulizacji:


+ Wielkość wytwarzanych przez urządzenie cząsteczek – od wielkości wytworzonych cząsteczek zależy miejsce wchłaniania się leku w drogach oddechowych. Optymalne wymiary cząsteczek w procesie nebulizacji to 0,5 – 5 mikrometrów;

+ MMAD - jest średnią aerodynamiczną wielkością cząsteczek. Parametr ten oznacza, że co najmniej połowa cząsteczek wytworzonych przez nebulizator ma wielkość mniejszą lub równą podanej wartości. Dla przykładu nebulizator o MMAD = 2 μm wytwarza 50% cząsteczek o wielkości mniejszej lub równej 2 mikrometrów (mikronów);

+ Frakcja respirabilna (RF) – jest to procentową zawartością cząsteczek wytwarzanych przez nebulizator, których wielkość jest mniejsza niż 5 μm;

+ Poziom głośności kompresora – kompresor to nieodłączny element nebulizatora, więc ważny jest poziom jego głośności z uwagi na to, że używamy go głównie w leczeniu dzieci, które są wrażliwe na hałas. Zalecane są nebulizatory z kompresorem, które nie przekraczają 60 dBA.

Jak skorzystać z programu?

Wystarczy, żeby Wasz lekarz pediatra lub alergolog włączył Was do programu poprzez prostą ankietę badawczą, którą wypełni z Wami podczas wizyty. Lekarz zada Wam 5 prostych pytań odnośnie nebulizacji i przekaże broszurę informacyjną, z którą otrzymacie 50 zł na zakup nowego nebulizatora, dostępnego na naszej stronie. Jeśli Wasz pediatra nie jest jeszcze w naszym programie, poproście go, żeby odwiedził naszą stronę i zarejestrował się. Dzięki temu na kolejnej wizycie zostaniecie włączeni do programu.

Więcej informacji o programie pod adresem e-mail: info@nebulizacja.pl

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.