Początki nebulizacji bywają trudne. Zdarza się, że pierwsze próby zabiegu u naszych dzieci kończą się niepowodzeniem. Przestraszone maluchy szarpią się, uciekają, płaczą a bezradni rodzice zastanawiają się czy wykonanie zabiegu będzie kiedykolwiek możliwe. Nie rezygnuj! Nebulizacja posiada wiele zalet i warto wykonywać ją szczególnie u dzieci. Spróbuj zadbać o to, żeby uprzyjemnić czas nebulizacji a na pewno za jakiś czas Twoja pociecha ją polubi.

Opanuj płacz

Bardzo ważne jest, aby nebulizowane dziecko siedziało spokojnie i nie płakało, ponieważ tylko wtedy możliwe jest dostanie się leku do płuc. W innym przypadku lekarstwo najczęściej ląduje w nosie lub tylnej części gardła, skąd przedostaje się do żołądka. Jest to równoznaczne z brakiem efektu terapeutycznego, który chcieliśmy osiągnąć.

Cierpliwość popłaca

Rozpoczynając aerozoloterapię należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Z pewnością po pewnym czasie dziecko przyzwyczai się do nebulizacji i będzie to dla niego taki sam element dnia jak np. mycie zębów. Oprócz cierpliwości, warto wykazać się kreatywnością. W przypadku starszych dzieci, wystarczająca może okazać się rozmowa, w której wytłumaczymy, że inhalacje są bezbolesne, trwają jedynie kilka minut a przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Większy problem stanowią zwykle maluchy, które nie potrafią jeszcze zrozumieć istoty wykonania zabiegu.

Pamiętaj oswoić dziecko z inhalatorem

Przed rozpoczęciem nebulizacji najlepiej pokazać dziecku urządzenie i dać mu niektóre elementy do zabawy. Pozwoli to oswoić się z urządzeniem i nie wzbudzi takiego lęku jak niespodziewane założenie maseczki widzianej po raz pierwszy. W formie zabawy można również zakładać maseczkę najpierw sobie i innym członkom rodziny a dopiero na koniec dziecku. W ten sposób przekona się, że nikomu nie stała się krzywda i nie będzie czuło się poszkodowane, że tylko ono musi korzystać z nebulizatora.

Wybierz urządzenie przyjazne dziecku

Jeśli jesteśmy jeszcze przed zakupem nebulizatora, zastanówmy się nad wybraniem sprzętu, który swoim wyglądem przypomina zabawkę. Producenci oferują coraz większy wybór kompresorów i maseczek, których przyjazny design bardziej zainteresuje dziecko i zachęci do używania. Nie zapominajmy jednak o sprawdzeniu kluczowych parametrów, bo tylko dzięki nim nebulizacja może być skuteczna. Często niechęć do nebulizacji wynika ze strachu przed kompresorem, który wydaje charakterystyczny dźwięk. Podejmując decyzję, który nebulizator kupimy dla swojej pociechy, sprawdźmy więc jego głośność i wybierzmy ten, który pracuje stosunkowo cicho. Alternatywę stanowi również zakup zestawu, który zawiera najdłuższy przewód powietrzny. Umożliwi to pozostawienie kompresora w pewnym oddaleniu od inhalowanego dziecka.

Nie zapomnij o zabawie

Sprawdzonym sposobem na przeprowadzenie każdej czynności u dziecka, jest odwrócenie jego uwagi. Włączmy bajkę (dźwięk odtwarzany przez słuchawki zredukuje hałas kompresora), zagrajmy w grę, układajmy puzzle czy wymyślmy jakąś zabawę angażującą dziecko. Zachęcamy również do odwiedzania naszej strefy funzone, w której znajdują się materiały, mające na celu umilenie terapii.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.