Program NebulizacjaDzieci.pl
Nebulizacjadzieci.pl to pierwszy w Polsce program edukacyjno – badawczy na temat prawidłowej nebulizacji dzieci. Naszym celem jest dotarcie do lekarzy pediatrów, alergologów oraz lekarzy medycyny rodzinnej, którzy zechcą promować nebulizację, jako skuteczną metodę w leczeniu górnych jak i dolnych dróg oddechowych u dzieci. Chcemy, aby lekarze stali się ambasadorami nebulizacji i edukowali swoich pacjentów.
Zapraszamy lekarzy do udziału w projekcie
Jesteś lekarzem pediatrą, alergologiem lub lekarzem medycyny rodzinnej? Chcesz wziąć udział w programie edukacyjno – badawczym nebulizacjadzieci.pl, zarejestruj się na naszej stronie i rozpocznij projekt:
Rejestracja Lekarza w programie
Jeśli jesteś lekarzem uczestniczącym w programie to zaloguj się aby wypełnić ankietę badawczą swoich pacjentów w formie online.
Założenia programu
Każdy lekarz, który dołączy do naszego programu, będzie współtworzył pierwsze w Polsce badania na temat nebulizacji dzieci, wypełniając ankietę badawczą swoich pacjentów w formie online. To jedynie 5 pytań do pacjenta oraz 2 pytania do lekarza, które co miesiąc będą tworzyły raport badawczy. Program jest w fazie 5 miesięcznego testu i na jego koniec zostanie opracowany pierwszy w Polsce końcowy raport na temat nebulizacji dzieci.
Program edukacyjny prawidłowej nebulizacji ma uświadomić lekarzom i ich pacjentom jak ważne jest promowanie metody nebulizacji w leczeniu chorób górnego i dolnego układu dróg oddechowych.
Wybór metody podawania leków dla dzieci w dużej mierze zależy od lekarza, który ordynuje leki i ma największy wpływ określenie sposobu podawania ich przez rodziców.
Dlaczego warto postawić na nebulizację?
Nebulizacja jako metoda inhalacyjna jest stosunkowo mało błędogenna. W porównaniu z innymi formami inhalacyjnymi jak inhalator ciśnieniowy dozujący – pMDI, inhalatory suchego proszku – DPI nebulizacja wymaga najmniejszej współpracy pacjenta. Wynika to z faktu, że nie wymaga ona koordynacji manewrów inhalacyjnych ze strony chorego (w przeciwieństwie do pMDI) oraz jest skuteczna podczas normalnego, spokojnego oddychania (w przeciwieństwie do DPI).
Jeśli chodzi o same urządzenia to mamy wybór spośród nebulizatorów penumatyczno – tłokowych, ultradźwiękowych oraz siateczkowych. Zdecydowanie najbardziej optymalnym rozwiązaniem ze względu na parametry oraz cenę jest wybór urządzenia pneumatyczno – tłokowego. Ważne jednak, aby nasze urządzenie spełniało odpowiednie parametry:
- Objętość aerozolu (przepływ powietrza przez nebulizator w l/min) – istotne jest by dostosować ilość generowanego aerozolu do objętości oddechowej pacjenta. Dzieci do 5. roku życia powinny używać kompresora o przepływie powietrza (AO) = 4 l/min, dzieci starsze AO = 8 l/min, dorośli AO = 10–12 l/min.
- Wielkość wytwarzanych przez urządzenie cząsteczek – od wielkości wytworzonych cząsteczek zależy miejsce wchłaniania się leku w drogach oddechowych. Optymalne wymiary cząsteczek w procesie nebulizacji to 0,5 – 5 mikrometrów.
- MMAD jest średnią aerodynamiczną wielkością cząsteczek. Parametr ten oznacza, że co najmniej połowa cząsteczek wytworzonych przez nebulizator ma wielkość mniejszą lub równą podanej wartości. Dla przykładu nebulizator o MMAD = 2 μm wytwarza 50% cząsteczek o wielkości mniejszej lub równej 2 mikrometrów (mikronów).
- Frakcja respirabilna (RF) – jest to procentową zawartością cząsteczek wytwarzanych przez nebulizator, których wielkość jest mniejsza niż 5 μm.
- Poziom głośności kompresora – kompresor to nieodłączny element nebulizatora, więc ważne jest poziom jego głośności z uwagi na to, że używamy go głównie w leczeniu dzieci, które są wrażliwe na hałas. Zalecane są nebulizatory z kompresorem, które nie przekraczają 60 dBA.
- Certyfikaty urządzenia zarówno na kompresor jak i nebulizator.
Korzyści dla lekarza:
- Otrzymanie urządzenia do swojego gabinetu w celu edukowania pacjentów, przeprowadzania próbnej nebulizacji.
- wyposażanie gabinetu w potrzebne materiały edukacyjne i promocyjne.
- Możliwość prowadzenia pacjentów w programie edukacyjnym i zbieranie istotnych danych.
- Możliwość przekazania swoim pacjentom vouchera rabatowego na zakup urządzenia.
- Dodatkowe bonusy za wypełnione ankiety badawcze.
- Branie udziału w projekcie o ważnym aspekcie zdrowotnym.
- Poczucie realizacji misji w edukacji swoich pacjentów.
- Nawiązanie lepszej realizacji z pacjentami.
- Wdzięczność swoich pacjentów.
Zapraszamy lekarzy do udziału w projekcie
Jesteś lekarzem pediatrą, alergologiem lub lekarzem medycyny rodzinnej? Chcesz wziąć udział w programie edukacyjno – badawczym nebulizacjadzieci.pl, zarejestruj się na naszej stronie i rozpocznij projekt:
Rejestracja Lekarza w programie
Jeśli potrzebujesz wsparcia lub więcej informacji napisz do nas: info@nebulizacjadzieci.pl
Zaloguj się
Jeśli jesteś lekarzem uczestniczącym w programie to zaloguj się aby wypełnić ankietę badawczą swoich pacjentów w formie online.